Kamilowski Menu

Permalink:

Co warto zobaczyć w Gdańsku? (1) Stogi Plaża

IMG_9934

Moja córka jest rodowitą gdańszczanką zatem muszę opowiedzieć jej historię tego pięknego miasta, które liczy już sobie ponad tysiąc lat. Naszą opowieść rozpocznę od pięknej plaży na Stogach. Tym samym też rozpoczynam cykl małych podróży z moją córką po trójmieście i okolicach, który będzie miał mniej lub bardziej regularnych przebieg. Wszystko oczywiście będzie zależało od czasu i pogody.

Stogi Plaża.

Z dokładną historią plaży Stogi można zapoznać się po wciśnięciu TEGO linku. Nasza plaża jest jedną z tych na których zawsze jest pełno turystów jednak nie ma większego problemu, by znaleźć ekskluzywne miejsce na piasku. Swego czasu swoim zasięgiem obejmowała tereny prawie pod samo Westerplatte, ale niestety port zrobił swoje i ładnych kilkaset metrów zostało zabrane jego korzyść. Gdy jednak spojrzymy w prawą stronę od głównego wejścia to plaża ciągnie się przez kilka kilometrów i kończy na Górkach Zachodnich, gdzie jedna z odnóg Wisły wpada do morza. Po drugiej stronie rzeki widać piękny widok na Górki Wschodnie, gdzie na pewno kiedyś zawitamy.

IMG_0035

IMG_9799

Jak dojechać na plażę na Stogach?

Na plażę oczywiście można dojechać samochodem lub tramwajem linii nr 8 (ewentualnie będąc tubylcem takim jak ja korzystamy z nóg). W okresie wakacyjnym przy pięknej pogodzie, taką jak mamy dzisiaj, do cudów należy znaleźć dobre miejsce parkingowe pod samym wejściem, jednak gdy ktoś zdecyduje się przyjechać w każdym innym terminie to samochód zostawia kilkanaście metrów od piasku. Na plażę prowadzą 3 wejścia z czego centralne (na zdjęciu powyżej zrobionym jesienią) jest zazwyczaj zatłoczone, ale jako jedyne posiada nawierzchnię brukową. Pozostałe dwie to czysty piach, który tak jak dziś smaży obuwie.

Stogi plaża

Stogi plażaCentralne wejście ma jeszcze jeden minus. Po wejściu obserwujemy tłumy plażowiczów i trzeba przejść kilkadziesiąt metrów, aby zająć strategiczną pozycję  z dala od krzyczących dzieciaków (czy ja to naprawdę napisałem?). Ułożenie parawanu pomiędzy innymi ma jednak ten plus, że zawsze się znajdzie jakaś ciekawa historia do zaobserwowania np. przykrywanie się kocem w 40 stopniowym upale.

Czy w Gdańsku jest plaża nudystów?

 Stogi plaża

Stogi plaża

Dla odważnych polecam wejście nr 23, gdyż plaża najczęściej wygląda jak na zdjęciu. Osoby lubiące smażyć pośladki takie jak nam sprezentował Najwyższy, czyli bez wierzchniego odzienia mogą przejść kawałek w prawo od w/w tabliczki, by skorzystać z terenów przeznaczonych dla nudystów. Jedyne takie obrazki w Gdańsku! Widoki ekstremalne, gdyż średnia wieku koło 60tki. Jednak, aby dotrzeć do tego wejście trzeba być tubylcem lub skontaktować się ze mną, a dam wskazówki.

Co najważniejsze. Plaża na Stogach ma zawsze najczystszą wodę z trójmiejskich kąpielisk. To, że port odcina nas od reszty Gdańska powoduje, że sinice występują tutaj tylko w minimalnym stopniu. Gdy wszystkie trójmiejskie plaże były zamknięte tylko Stogi i Sobieszewo z otwartymi ramionami witały spragnionych kąpieli turystów. Przyjedź tutaj, a o innych miejscach zapomnisz w mgnieniu oka.

IMG_9914

IMG_9577

A jeżeli ktoś ma ochotę na trochę kultury przez bardzo malutkie ‚k’ to plaża Stogi w swojej ofercie w każdy wakacyjny piątek zaprasza na koncert disco polo. Co roku wielką popularnością cieszy się występ zespołu „Boys” i „Weekend” (tyle lat tu mieszkam, a nigdy nie widziałem…).  Na koniec zapraszam na najgorszy klip disco polo na świecie, który dziwnym trafem mówi o stogowskiej plaży. Zapraszam!:)


Wszystkie zdjęcia archiwum własne.

Inline
Inline