Kamilowski Menu

Permalink:

Co warto zobaczyć w Gdańsku? (2) Westerplatte

IMG_0226

Piękna pogoda zdecydowanie sprzyja zwiedzaniu dlatego też wykorzystując ostatnie dni lata wybraliśmy się na Westerplatte. Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o tym symbolu wybuchu II wojny światowej, a skoro znajduje się tylko kilka kilometrów od mojego domu to uznałem, że będzie to odpowiednie miejsce do kolejnej podróży.

Westerplatte znajduje się na tej samej wyspie co dzielnica Stogi i Przeróbka, czyli w północno wschodniej części Gdańska. Tereny przynależące do tego historycznego miejsca są zupełnie niezamieszkałe. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż pomimo pięknych okolic, w pobliżu znajduje się siarkopol i fosfory, które swoim bytem uprzykrzają życie. Kilka lat temu niedaleko Westerplatte powstał nowoczesny port przeładunkowy, który dzięki swojej akustyce również nikogo nie zachęci do zamieszkania w tym miejscu. Jeśli chodzi o stronę historyczną „Zachodniej Wyspy” to polecam ciekawy artykuł ze strony „ciekawostkihistoryczne.pl” o tym jak naprawdę wyglądała obronna Westerplatte, który można znaleźć –> TUTAJ <–.

IMG_0107

IMG_0112

Jak dojechać na Westerplatte?

Zdecydowanie samochodem lub rowerem. Komunikacja miejska to prawdziwy koszmar z uwagi na trasę dojazdową oraz autobusy  (linia 106 i 138), które jeżdżą bardzo nieregularnie. Jeśli ktoś się zdecyduje na jazdę bicyklem to ścieżką rowerową dojeżdżamy praktycznie pod sam pomnik. Zresztą fragment deptaka między pętlą autobusową, a pomnikiem to idealne miejsce do jazdy na rolkach, desce czy hulajnodze, czyli to co dzieciaki lubią najbardziej i co wielce wkurza turystów. Poza sezonem to miejsce jest praktycznie puste, więc wtedy można się tam spokojnie wybrać i korzystać z uroków tej promenady.  Na Westerplatte można wybrać się również tramwajem wodnym „F5” oraz statkiem pirackim, który odpływa z Długiego Pobrzeża (niedaleko Zielonej Bramy).

IMG_0173

IMG_0188

Co warto zobaczyć na Westerplatte?

Oczywiście najważniejszym punktem jest sam pomnik obrońców Westerplatte z którego mamy widok na dzielnicę Nowy Port oraz Zatokę Gdańską. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć wielki prom wycieczkowy, który przybija do pobliskiej przystani. Mój córek na przykład podczas naszej wycieczki namachał się do nieznajomych turystów co najmniej za cały tydzień. W pobliżu znajdują się również liczne przestrzenie trawiaste, które stanowią idealne miejsce do procederu zwanego piknikiem. Ogólnie nie jestem przekonany czy można tam rozłożyć się z kocem, ale co tam. Straż miejska lub policja mają kawał drogi by dojechać na Westerplatte, więc szybko można uciec.

Oprócz tego niedaleko pętli autobusowej znajduje się Wartownia nr 1 w której obecnie znajduje się Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nie zapraszałem tam jeszcze córki, gdyż podejrzewam, że nie wiele z tego muzeum mogłoby zostać. Jeszcze chwilę poczekamy na odwiedzanie takich miejsc. Wewnątrz zobaczymy pamiątki Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońców. W pobliżu znajdują się również stare ruiny i bunkry, które również są dostępne dla zwiedzających.

Każdego roku w dniu 01 września odbywają się uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej. Jednym z jej elementów jest rekonstrukcja, która rozpoczyna się o 4:45 rano. Na terenie Westerplatte znajduje się również Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte obok którego do niedawna stał czołg, ale z nieznanych mi przyczyn został z tego miejsca zabrany. Taki pancerny pojazd byłby świetnym punktem do zwiedzania dla maluchów, więc nie rozumiem czemu zostały podjęte takie, a nie inne kroki co do jego lokalizacji.

IMG_0204

 

IMG_0282

 

IMG_0313

Ostatnim miejsce jaki można odwiedzić na Westerplatte jest deptak wzdłuż linii brzegowej oraz plaża. Na zdjęciu poniżej Lucynka chwytająca jod w nozdrza i pełna zachwytu dla wiatru i fal. Przez te kilka chwil miałem córkę na tlenowym haju. Plaża na tym półwyspie nie należy może do największych, jednak nadrabia charakterem. Z jednej strony znajduje się miejsce do wygrzewania pośladków, a po drugiem kamienisty brzeg na którym można zrobić piękne zdjęcia.

Westerplatte jest miejsce idealnym do wypoczynku. Z dala od miejskiego zgiełku i hałasu można naładować baterię, zażyć zdrową porcję jodu i odpocząć. Gorąco polecam. A ostatnie zdjęcie niech będzie na to dowodem, gdyż w odróżnieniu od „Chłopaki nie płaczą” są bunkry i jest zajebiście. Zapraszam!

IMG_0338

IMG_0356

Na koniec zapraszam do zapoznania się z poprzednim wpisem z tego cyklu:

Co warto zobaczyć w Gdańsku: część pierwsza: Stogi Plaża

fot. archiwum własne

Inline
Inline