Kamilowski Menu

Permalink:

Co warto zobaczyć w Gdańsku? (3) Park Oliwski

 

IMG_0396

Po krótkiej przerwie wracamy z kolejną wyprawą. Dziś Parki Oliwski w Gdańsku. Pod koniec sierpnia wybraliśmy się z Lusillą na wycieczkę do Oliwy, gdzie w pięknym parku z XVIII miło spędziliśmy czas. Park ma ponad 11 hektarów i jest wspaniałym miejscem na niedzielny odpoczynek. Zieleń, strumyki, fontanny, gołębie oraz katedra Oliwska w jednym miejscu:) Zapraszam do krótkiej fotorelacji i kilku zdań o tym niezwykłym miejscu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Parki Oliwski.

IMG_0383

Jak dojechać do Parku Oliwskiego?

Wycieczka samochodem w to miejsce ma jedno utrudnienie, a mianowicie kłopot z miejscem parkingowym. W okolice parku podjeżdża tramwaj linii nr 2, 6, 11, 12. W pobliżu znajduje się również przystanek kolejki SKM. I ten ostatni wybór jest chyba najlepszy.

Dodam tylko, że około 500 metrów od Parku Oliwskiego znajduje się Pachołek oraz Oliwskie Zoo czyli miejsca w Gdańsku, które trzeba koniecznie zobaczyć.

IMG_0394

 

IMG_0464

Co można zobaczyć w Parku Oliwskim?

Park Oliwski dzieli się na część ogólnodostępną oraz botaniczną. W tej drugiej zobaczyć można m.in palmy, ale z ręką na sercu mogę powiedzieć, że nie jest to jakiś specjalny widok. Niedaleko znajdują się dwie „Groty Szeptów”, a w głębi parku altana. Obok zaś mamy alpinarium, gdzie można znaleźć liczne labirynty i poczuć się jaka Alicja (ta od czarów). Brzmi zachęcająco?:)

Moim zdaniem dużym walorem tego miejsca jest mnogość miejsc, gdzie można wybrać się na piknik lub odpocząć na kocyku wśród traw i zarośli:) Mrówki, osy i gołębie to wspaniałe atrakcje, których oczywiście nie można dokarmiać, ale dla chcącego nic trudnego. Lucyna bardzo się cieszyła, gdy gołębie kradły jej chrupki. Na terenie parku znajdują się dwa duże stawy oraz mini wodospad. Bardzo mini.  Ponadto w kilku miejscach wodę przecinają mostki. Wzdłuż alejek wykopano dla zwiedzających trzy stawy, dwa baseny ogrodowe, a przed Pałacem Opatów wspaniałą fontannę.

IMG_0468

IMG_0474

A sama fontanna to przekleństwo jak idziesz z małym dzieckiem. Córek się zapierał nogami i rękoma, że nie chce opuścić tego miejsca. Wiele łez się przelało tego dnia na polu bitwy…

IMG_0517

IMG_0511

Z mało ciekawych ciekawostek dodam, że w parku rośnie tu 2117 drzew. W parku zachował się stary drzewostan, a roślinność ufromowana jest w szpalerach i bindażach. Nie wiem co to znaczy, ale tak wyczytałem w przewodniku o Gdańsku.

Ponadto w parku znajdują się różne przedziwne rzeźby z piaskowca, kamienia czy metalu. Czasami bardzo trudno ustalić co przedstawiają, ale mogą stanowić idealny punkt wyjścia do gry psychologicznej pod tytułem „Co widzisz?”. Arcydzieła są ukryte na trawnikach oraz po środku stawu co wygląda nadzwyczajnie.

IMG_0502

Ilość alejek i dróżek w Parku Oliwskim jest na tyle duża, że nawet taki terminator jak moja Luśka w pewnym momencie wymięka. Jak widać na poniższym zdjęciu zmęczenie wzięło górę i córek się poddał.

IMG_0577-tile

A na koniec Katedra Oliwska. Najdłuższy cysterski kościół na świecie, w którego wnętrzu znajdują się dzieła sztuki sakralnej stylów : barokowego, renesansowego, klasycznego oraz rokokowego. To też wyczytałem w przewodniku i brzmi interesująco. Wewnątrz zaś znajduje się grobowiec książąt pomorskich, a także prospekt organowy.Organy zostały zbudowane w 1788 przez Jana Wulfa z Ornety. Składają się z 7876 piszczałek wykonanych z drewna dębowego, jodłowego, sosnowego i z cyny. Coś wspaniałego!

Koncert organowy jak widać wprawił moją córkę w zdumienie. Biedactwo nie miało pojęcia skąd dochodzą dźwięki, które wchłaniała całą sobą co chwile powtarzając „BIM BAM BOM!”.

IMG_0612

Atrakcje w Parku Oliwskim.

No to tak. Można tutaj obejrzeć tańczącą fontannę, która wygląda tak –>> KLIK <<– . Trzeba tylko pamiętać, że jest dostępna jedynie w wakacje w wyznaczonych godzinach.

Co roku w katedrze Oliwskiej odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Prezentacje organów odbywają się przez cały rok. Dokładny terminarz znajdziesz >> TUTAJ <<

——

A jak opuścisz park to może dać upust swojej fantazji i zacząć marzyć kredą:)

IMG_0617

 

 

fot. archiwum własne

 

Inline
Inline