Kamilowski Menu

Permalink:

Ojciec idealny w popkulturze

Ojciec idealny w popkulturze

W popkulturze mamy do czynienia z różnym przykładami ojców, jednak większości z nich daleko jest do ideałów. Mamy na przykład takiego Tony Soprano, który dla rodziny zrobi wiele. Obejrzy razem film z synem, zapewni mu pobyt w najlepszej placówce szkolnej, kupi konsolę, załatwi dobrze płatną robotę chłopakowi swojej córki. Oprócz tego ma kilka koleżanek prostytutek i od czasu do czasu lubi się rozerwać. Inni znani ojcowie to bardzo podobni do siebie Homer Simpson / Ferdynand Kiepski / Al Bundy. Panowie na pewno kochają swoje dzieci i żony, ale daleko im do bycia wzorem do naśladowania. Chyba, że interesuje cię jedna ręka w bokserkach, a druga na browarze. Istnieje jeszcze Darth Vader, Walter White, Peter Griffin, Jack Torrance, Norman Osborn, Stannis Baratheon, Clark Griswold, Ragnar Lothbrok.. ale to chyba również niezbyt trafione przykłady. Mnie jednak w tym wątku nie interesują przykłady przeciętnych ojców, tylko tacy którzy będą wzorem do naśladowania. Jak więc wygląda ojciec idealny w popkulturze?

Takie postacie są zjawiskiem bardzo rzadkim. Ogólnie znaleźć mężczyznę bez skazy jest niezwykle trudnym zadaniem, a co dopiero przykładnego ojca. Taki, który jest czułym barbarzyńcą, wie czym jest wierność, honor, oddanie, cierpliwość, poświęcenie i radość z bycia rodzicem. Jak zacząłem myśleć o takich wzorach w popkulturze to moja pierwsza myśl była, że nie ma opcji, abym takich znalazł. A jednak! Po długoletnich poszukiwaniach, szperaniu w bibliotece i godzinach rozmów z profesorami popkultury udało mi się. Dlatego też zapraszam Ciebie do mojej subiektywnej listy 8 idealnych ojców.

Miejsce8 – Eddard Stark z serii powieści „Pieśń lodu i ognia”

Ojciec 5 dzieci + Jona Snow.  (Spoiler alert – wg jednej z teorii fanów serii, Jon Snow okaże się synem Lyanny (siostra Neda) oraz Rhaegara) Idealny ojciec na surowe czasy Westeros. Upoluje dzika, rozpali ognisko i nauczy jak się bronić przed dzikimi. Nie wysyła dzieci do szkółki niedzielnej tylko samemu wraz żoną i z maestrem Luwinem uczy je sztuki przetrwania. Jeden z pierwszych wyznawców niewysyłania dzieci do szkoły. Ale skoro ma się sporo czasu i zarządza ludźmi Północy to można sobie pozwolić na takie poświęcenie. Dla Neda rodzina i honor mają największą wartość. Szlachetny i praworządny z pełną odpowiedzialnością przekazuje te zasady swoim dzieciom. Ojciec tak prawy, że aż stracił głowę dla swojej rodziny.. i to na jej oczach.

(5 minut później)

Ok. Ned jest najgorszym wśród idealnych ojców, ale jak wcześniej napisałem najlepszym na swoje czasy. Średniowiecze za czasów Martina miało bardzo specyficzny klimat i myśl pedagogiczna nie była zbytnio rozwinięta. Ryczerz Stark miał pewne problemy komunikacyjne ze swoimi dziećmi i nie potrafił im tłumaczyć zasad panujących na świecie. Jednak jego największym minusem było przedłożenie obowiązku wobec państwa, ponad obowiązek rodzinny, z czego cieszyła się jedynie Sansa. Oczywiście do czasu…

Miejsce 7 – Mumble z filmu „Happy Feet 2”

Tata pingwin. Nawet zwierzak we fraku może Ci pokazać jak być idealnym ojcem, a przynajmniej stara się nim być. Wrażliwy, cierpliwy i bohaterski. Uczestniczy w życiu dziecka i poświęca mu dużo uwagi. Stara się motywować do działań swojego syna Eryka, jednak nie robi nic na siłę. Mumble daje synowi dobry przykład i wykazuje się przy tym niezwykłą mądrością: „Kiedy wszystko idzie nie tak jak byś chciał, ucieczka nie jest dobrym wyjściem”. Przekazywanie pozytywnych wartości to jednak nie tylko słowa, ale także i czyny, a te wymagają odwagi. Główny bohater filmu potrafi na swoich barkach unieść odpowiedzialność nie tylko za swoją rodzinę, ale także za całą kolonię pingwinów. Nawet nielot może być dobrym przykładem.

Miejsce 6 – Clint Burton aka Hawkeye z filmu „Avengers: Czas Ultrona”

Clint nie miał łatwego dzieciństwa, gdyż będąc dzieckiem jego rodzice zginęli w wypadku samochodowym, a on został wychowany sierocińcu. Nie przeszkodziło mu to jednak zostać bohaterem i tym samym dołączył do grupy Avengersów, która ratuje świat. I tak rano jedzie do pracy i strzela z łuku do Lokiego, by wieczorem wrócić do domu, gdzie zajmuje się żoną i dziećmi. Ludzkość nie ma pojęcia o jego podwójnym życiu i nic nie wie o sielankowym życiu Burtona. Przykład prawdziwego czułego barbarzyńcy. Wieczorem utuli do snu dzieci, a w ciągu dnia ratuje świat przed zagładą. Czy to nie piękna inicjatywa? W domu poodkurza, porąbie siekierą drzewo, złowi ryby i zerwie z pola kwiaty dla ukochanej żony.

Miejsce 5 – Harry Stamper z filmu „Armageddon”

Harry jest grany przez mojego dobrego przyjaciela z dzieciństwa Bruca Willisa. O głównym bohaterze jako ojcu nie wiemy być może dużo, ale akcja z końca filmu stawia go w moim panteonie ojców idealnych. Ostatnia scena pokazuje jak wielka jest miłość rodzica do dziecka. Jak bez chwili wahania ojciec/matka są gotowi poświęcić swoje dobro, by tylko uszczęśliwić swoje potomstwo. Jeżeli ten film jeszcze nie trafił do twojego odtwarzacza kaset video to przygotuj się podczas seansu, że za twoim plecami pojawi się ninja z workiem świeżej cebuli.

Miejsce 4 – Eric Camden z serialu „7 niebo”

Dawno dawno temu w świecie bez internetu istniał serial „7 niebo”, który towarzyszył mi każdej niedzieli. Z racji doświadczeń życiowych tak sobie wyobrażałem szczęśliwą rodzinę i idealnego ojca. Szczerze mówiąc, a w zasadzie pisząc, obecnie nie potrafię powiedzieć dlaczego tak uważałem. Pozostało we mnie jednak bardzo pozytywne wrażenie o głównym bohaterze i jak potrafił zadbać o swoją rodzinę. Czasami być może zbyt dużo lukru, ale jakie dziecko nie lubi glukozy?

Miejsce 3 – Marlin z filmu „Gdzie jest Nemo?”

nemokadr z filmu

Nie wiadomo jak i nie wiadomo kiedy mały błazenek Nemo trafia do akwarium dentystycznego. Marlin, ojciec który samotnie go wychowuje na rafie koralowej, pomimo swoich ogromnych lęków przed otwartym oceanem wyrusza w podróż, by odnaleźć swojego pierworodnego. Wspaniała i ujmująca historia, która w metaforyczny sposób ukazuje na ile niebezpieczeństw jest narażony rodzic w procesie wychowawczym. Marlin jest typem opiekuńczego ojca, który chce ochronić swoje dziecko przed wszystkim niebezpieczeństwami. Może trochę paranoik i nawet nadopiekuńczy jednak z wielkim sercem pełnym miłości.

Miejsce 2 – Phil Dunphy z serialu „Modern Family”

phil-dunphy-lukeiamyourfather-1kadry z filmu

Długo się zastanawiałem czy głupkowatość Phila można dokoptować do definicji idealnego ojca. Po obejrzeniu losowego odcinka „Współczesnej rodziny” nie mogłem jednak uznać inaczej. Phil jest ojcem całym sobą. Wartości rodzinne to dla niego esencja życia i stara się zrobić wszystko, aby więzi rodzinne byłe coraz silniejsze. Jak się przyjrzeć temu serialowi to chyba każde dziecko chciałoby tatę pokroju Dunphy`ego. Szalony, ale znający umiar. Zabawny, ale nie stara się nie zawstydzać (zazwyczaj). Wrażliwy, ale powstrzymuje łzy. No i na swój sposób bohaterski. Pozwól, że zacytuje: „Mój syn miał kłpoty. Dlatego odłożyłem moje lęki na bok i uratowałem go. Czy to znaczy, że jestem bohaterem? Oczywiście, że tak!” Proste, nie?  Ponad wszystko kocha żonę i dzieci, aczkolwiek czasami ma słabość do żony swojego teścia. Jak to brzmi… Jest rodzicem zaangażowanym, który uważa siebie za fajnego i taki też jest. Phil jest także twórcą Phil-ozofii z którą polecam się zapoznać każdemu zaangażowanemu rodzicowi.

Miejsce 1 – Thorgal z komiksu „Thorgal”

thorgalźródło

Miejsce pierwsze zajmuje idol z mojego dzieciństwa. Dzięki niemu jestem tym kim jestem i dlatego codziennie w domu mamy świeżą sarninę lub dziczyznę. Żona jest ze mnie duma, córka ze mnie  jest dumna.. tylko Bambi płacze. Thorgal to protoplasta czułego barbarzyńcy. Utuli, przytuli, wyściska, by chwilę później iść na długie polowanie podczas którego uratuje kilka istnień. Co by tu nie mówić wielka fascynacja, która dotarła do tego punktu, że aż powstał o niej ten o to wpis ->> KLIK KLIK<<-. I na koniec zapamiętaj:)

Każdy chłopak by chciał mieć ojca jak Thorgal. Każda kobieta chciałaby męża jak Thorgal. Każdy mężczyzna chciałby być Thorgalem.

A już zupełnie na sam koniec i zupełnie zmieniając temat. Syn pani Asi jest w wielkiej potrzebie i niezbędna jest pomoc. Zawalcz z nami o serce i życie Franka! Kliknij w poniższy rysunek i działaj lub po prostu wyślij smsa!

12373433_1213828018632349_933438658727783759_n

 

Inline
Inline