Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 14, 2020 in Pozostałe |

Sztuka gotowania

Nie każdy z nas obdarzony został taką skala głosu, która pozwalałaby nam na wykonywanie numerów operowych. Mało kto potrafi stworzyć przy pomocy pędzla dzieła, przy których chce się na dłużej przystanąć i zadumać. Nie każda osoba, która potrafi pisać jest w stanie stworzyć fabułę, która potrafić będzie wciągnąć czytelnika na długie godziny… Podobnie jest z gotowaniem.

 

Nie każdy z nas potrafi w kuchni stworzyć dania, które rozpieszczać będą kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Nie każdemu z łatwością przychodzi podążanie za przepisem, o gotowaniu na podstawie tego, co podpowiada nam intuicja nie wspominając. Dla jednych kanapka z masłem i serem jest szczytem śniadaniowych uniesień, inni jak gdyby od niechcenia decydują się raczej na grzanki z zielonym groszkiem czy autorską wariację na temat hiszpańskiej tortilli… Gotowanie jest sztuką i potrzeba do niej wrodzonego talentu. Jest to jednak także czynność jak każda inna, i podobnie jak każdej innej czynności jej także można się nauczyć. Niestety wiele osób popełnia dość pospolity błąd, przez co przekreśla swoje szansę na sukces.

 

Błędem tym jest zbyt szybka próba zmierzenia się z wykonaniem bardzo skomplikowanego dania, do którego potrzebne jest spore doświadczenie i umiejętności. Im większe wyzwanie, tym większe ryzyko porażki, a im więcej takich porażek uzbiera się na koncie tym bliżej jest do całkowitego zniechęcenie i zaprzestania dalszych prób. Co więc robić? Otóż najlepszym wyjściem jest zacząć od podstaw. Takimi kulinarnymi podstawami mogą być na przykład omlety czy też … kanapki. Choć wydawać by się mogło, że potrawy z jakiem w roli głównej czy stare, poczciwe kanapki niczego nie mogą nas nauczyć – w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Warto zauważyć, że w obu przypadkach mamy możliwość podejmowania kulinarnego ryzyka, eksperymentowania, łączenia nietypowych smaków, przyprawiania itd. Dzięki temu wyrobimy w sobie pewne nawyki, poznamy nasze mocne i słabe strony, przestaniemy bać się ryzyka – co zaprocentuje w przyszłości.