Natura wyzwaniem dla człowieka
Człowiek z biegiem wieków stał się prawdziwym zdobywcą. Liczne kolonizacje i podboje odległych terenów sprawiły, że trudno znaleźć miejsca naprawdę bezludne i dzikie. Są jednak na świecie takie ekosystemy, w których nadal przeważa dziewicza przyroda. Nieprzyjazna aura sprawia, że bez wcześniejszych przygotowań, życie może być tam bardzo niekomfortowe, a nawet niebezpieczne dla ludzi. Bez specjalistycznego wyposażenia, ubrań oraz zapasu żywności, szanse na przeżycie są bliskie zeru.
Życie w prawdziwej, leśnej głuszy
Na północnych krańcach Azji, Ameryki Północnej oraz Europy występuje formacja lasów, zwana tajgą. Te rozległe tereny w Euroazji zajmują pas długości 9000 km. Spotkamy tu głównie lasy iglaste, strzeliste i smukłe drzewa, które porastają przestrzeń. Tylko najbardziej odporne gatunki roślin i zwierząt znalazły tu swój dom.
Tajga klimat ma bardzo niegościnny. Należy do strefy umiarkowanej, kontynentalnie suchej. Nie uświadczymy tu licznych opadów deszczu. Rocznie notuje się ok. 600 mm. Przez siedem miesięcy panują tu niewyobrażalne mrozy. Temperatura spada tu wówczas do -50˚C. Wieczna zmarzlina sprawia, że ściółka w lesie jest wręcz zamrożona. Tylko w okresie letnim ulega częściowemu odmrożeniu. Można dotrzeć wtedy na około 1 metr głębokości powierzchni. Przez to woda stale zalega w ściółce. Zimą tworzy niebezpieczne zaspy, a w cieplejszym okresie warstwę błota.
Lato trwa tu bardzo krótko. Zaledwie 30 dni w roku notuje się temperaturę wyższą, niż 10 ˚C. Niestety tajga klimat ma wtedy bardzo suchy. Spada wilgotność, jednak przesiąknięta gleba to prawdziwy raj dla licznych komarów i meszek.
Najnowsze komentarze