Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 31, 2021 in Pozostałe |

Żywienie drobiu – premiksy.

Odpowiednie żywienie drobiu ma kluczowy wpływ na wynik produkcji drobiarskiej. Podczas intensywnego wzrostu lub produkcji nieśnej bardzo ważne jest pokrycie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki mineralne. W jaki sposób odpowiednio żywić drób?

Składniki mineralne i ich kluczowa rola w żywieniu drobiu.

Składniki te pełnią bardzo ważną rolę w procesie wzrostu i przemianach metabolicznych. W zależności od fazy wzrostu oraz kierunku produkcyjnego zapotrzebowanie na te substancje jest różne. W okresie intensywnego rozwoju kostnego u młodych ptaków zwiększone jest u nich zapotrzebowanie na wapń i fosfor. W przypadku natomiast samic w okresie nieśności konieczne jest wprowadzenie do mieszanek pokarmowych większej ilości wapnia, jego odpowiednia ilość decyduje o prawidłowym wykształceniu skorupki jajka.

Kolejnym pierwiastkiem, który odgrywa bardzo ważną rolę w okresie nieśności kur jest selen. Współdziałając z witaminami ogranicza ilość wolnych rodników w procesie utleniania.

Niezbędne w tym procesie jest również stosowanie dodatków mineralno – witaminowych, które uzupełniają niedoboru mikro i makro elementów w organizmach kur.

Premiksy dla drobiu.

Premiksy zapewniają odpowiednio zbilansowaną dawkę mikro- i makroskładników, tak ważną w odpowiednim żywieniu kur. Eksperci do spraw żywienia drobiu pomagają hodowcom dobrać odpowiednie receptury, zarówno tych gotowych, jak i mieszankach przygotowywanych samodzielnie.
Dodatek żywieniowy w postaci premiksów pozytywnie wpływa na odpowiednie tempo wzrostu ptaków oraz budowę mocnego kośćca. Dodatkowo wzbogacenie ich składu o witaminę D3 ma dobroczynny wpływ na układ immunologiczny i poprawia jakość mięsa.

Wapń i jego rola w żywieniu drobiu.

Wapń to podstawowy składnik mineralny organizmu, jest niezbędny do prawidłowego wykształcenia układu kostnego u zwierząt. Znajduje się głównie w kościach i może być stąd pobierany w sytuacji, gdy występuje jest go zbyt mało we krwi. Pełni następujące zadania:

  • pełni funkcję budulcową, wraz z fosforem bierze udział w procesach mineralizacji kości przy udziale witaminy D,
  • odpowiada za regulację pracy mięśni,
  • bierze udział w krzepnięciu krwi,
  • reguluje pracę układu nerwowego,
  • aktywuje enzymy odpowiedzialne za metabolizm przemiany składników pokarmowych.

Jeśli u drobiu stwierdzono niedobór wapnia, występuje opóźnienie rozwoju oraz zmniejszony jest przyrost dzienny, zaobserwować można również zaburzenia metabolizmu. W przypadku niedoboru wapnia u niosek, może dochodzić do osłabienia kości w skutek uruchomienia rezerw wapnia, który jest niezbędny do wykształcenia skorupki jaja. Jeśli z kolei w diecie drobiu jest zbyt wysoki poziom tego pierwiastka, wówczas może prowadzić to do utraty apetytu, jeśli natomiast znacznie przekroczona jest zalecana dawka wapnia, może wtedy dochodzić do uszkodzenia nerek.

Bardzo ważne jest, aby w żywieniu drobiu zwrócić uwagę na ponad 30 pierwiastków, premiksy są więc tak skomponowane, aby pokrywać częściowe ich zapotrzebowanie, pozostała część pierwiastków występuje w składnikach naturalnego pokarmu stosowanego w diecie drobiu.