Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 4, 2020 in Zdrowie |

Powolne spożywanie posiłków

Przechodząc na dietę często nie zdajemy sobie sprawy, że istotne jest także tempo, w którym jemy. Mało popularny temat to wolne odżywianie się czy należy jeść wolno, ponieważ ciągle wiele osób je bardzo szybko i w biegu. Szybkie jedzenie jest szkodliwe dla żołądka i jednocześnie nie pozwala organizmowi na wytworzenie odpowiednio dużej ilości soków trawiennych. W ten sposób bardzo łatwo jest nabawić się wrzodów oraz innych przykrych chorób układu pokarmowego. Jak zatem należy jeść posiłki i jakie to powinny być posiłki, aby schudnąć i jednocześnie zachować zdrowie?

Jak szybko należy jeść?

Wedle medycyny wschodu każdy kęs posiłku powinien być przeżuty około trzydzieści razy nim zostanie połknięty. Jest to bardzo duża ilość przeżuć jak na standardy zachodniego życia, gdzie zwykle połyka się pokarm po mniej niż dziesięciu przeżuciach. Zatem już ta prosta kalkulacja pokazuje, że w kręgach naszej cywilizacji spożywamy posiłki zbyt szybko. Nie jest to dobre dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Posiłek powinien być momentem zatrzymania się i złapania oddechu. Jedząc dobrze jest skupić się tylko na jedzeniu. Nie należy w tym czasie przeglądać social mediów w telefonie, czytać czy rozmawiać. Spróbuj kiedyś spożyć posiłek w pełnym skupieniu myśląc tylko o tym, co w danej chwili zjadasz. Jest to swojego rodzaju medytacja, która pozwoli prawidłowo pracować Twojemu układowi pokarmowemu. Takie spożywanie posiłków jest troską o siebie i swoje ciało.

Czy można zwolnić w życiu?

Wolniejsze przeżywanie swojego życia jest bardzo dużym wyzwaniem we współczesnym świecie. Stale gdzieś się spieszymy i wiecznie brakuje nam czasu, zatem zjedzenie posiłku w ciszy i spokoju może się wydawać ekstrawagancją. Warto jest jednak stawiać czoła wymaganiom społecznym i robić wszystko, aby móc żyć na własnych warunkach. Inaczej szybko możemy zgubić sens w życiu, co z kolei będzie się odbijać na naszym zdrowiu psychicznym w postaci chorób takich jak depresja.