Rodzaje mleka.
Jest wiele rodzajów mleka na przykład pochodzące od zwierząt, ale również i mleko orzechowe, owsiane sojowe czy konopne. Są również mleko migdałowe, kokosowe, słonecznikowe, sezamowe i z orzechów nerkowca.
Zwolennicy tradycyjnego mleka podnoszą najczęściej argument wysokiej zawartości wapnia w mleku krowim. Wapń jest przecież podstawowym składnikiem nie tylko kości jest też przekaźnikiem impulsów niezbędny w krzepnięciu krwi, skurczu mięśni, w wydzielaniu hormonu. Jednak zawartość wapnia w orzechach migdałach czy nasionach sezamu nie dość że jest wyższa niż w mleku krowim, to jeszcze towarzyszy jej występowanie innych pierwiastków w proporcjach gwarantujących łatwe przyswajanie.
Pod wpływem temperatury wapń mleczny przechodzi w postać nieorganiczną, bardzo źle przyswajalne przez organizm pasteryzowane mleko zakwasza nasz organizm, czyli okrada go z części zapasów wapnia. Natomiast cechą wspólną mlek roślinnych jest to że nie zawierają laktozy oraz tłuszczów nasyconych. Wyjątkiem jest mleko kokosowe: co prawda bogate w tłuszcze nasycone, ale składające się z krótkich i średnich łańcuchów, które organizm szybko zamienia w energię, zamiast przechowywać w postaci tłuszczu. Mleko sojowe jest najpopularniejsze, jest polecane diabetykom, stabilizuje poziom glukozy we krwi, ma tyle samo białka co mleko krowie i porównywalną ilość węglowodanów, natomiast mleko migdałowe jest doskonałym wyborem dla osób z alergią na nabiał, stoję czy ryż.
Najnowsze komentarze