Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 27, 2023 in Zdrowie |

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Leczenie ortodontyczne jest długotrwałym procesem, który polega na stosowaniu różnych aparatów w celu skorygowania nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Aparaty te można podzielić na dwie główne kategorie: stałe i ruchome.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne są wykorzystywane do korygowania nieprawidłowości w zębach i szczęce. Mogą one obejmować od prostych aparatów ortodontycznych do bardziej złożonych konstrukcji i alignerów. Wspólne urządzenia ortodontyczne obejmują aparaty, taśmy, druty, alignery, retainery i nakrycia głowy. Wszystkie te urządzenia są zaprojektowane tak, aby z czasem przesunąć zęby do pożądanej pozycji. Doborem aparatu zajmuje się ortodonta – specjalista od wad zgryzu.

Stałe aparaty ortodontyczne są na stałe przymocowane do zębów i nie mogą być usunięte przez pacjenta. Należą do nich aparaty ortodontyczne, taśmy i druty. Aparat ortodontyczny jest najczęstszym rodzajem aparatu stałego i służy do przemieszczania zębów do pożądanej pozycji. Z kolei aparaty ruchome mogą być wyjmowane przez pacjenta w zależności od potrzeb. Należą do nich alignery, retainery i aparaty stałe. Alignery to rodzaj aparatu ruchomego, który jest wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego i służy do stopniowego przesuwania zębów do pożądanej pozycji. Retainery są używane do utrzymania pożądanej pozycji zębów po leczeniu. Aparat stały jest rodzajem aparatu, który jest używany do korygowania poważnych nieprawidłowości w ustawieniu zębów i szczęk.

Aparaty ortodontyczne i alignery w leczeniu ortodontycznym

Aparat ortodontyczny składa się zazwyczaj z metalowych zamków, które są przyklejane do każdego zęba za pomocą specjalnego kleju. Zamki są połączone z drutami, które wywierają nacisk na każdy ząb w celu przesunięcia go do pożądanej pozycji w czasie. Z kolei alignery są wykonane z przezroczystych plastikowych nakładek, które ściśle przylegają do każdego zęba, aby z czasem stopniowo przesuwać je do pożądanej pozycji. Zarówno aparaty ortodontyczne, jak i alignery muszą być regularnie regulowane przez ortodontę, aby były skuteczne w korygowaniu nieprawidłowego ustawienia zębów lub szczęki.

Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, który wymaga regularnych wizyt u ortodonty w celu dokonania korekt i kontroli, aby zakończył się sukcesem. Z właściwej opieki i konserwacji, aparaty ortodontyczne mogą pomóc poprawić uśmiech osoby i ogólny stan zdrowia jamy ustnej.