Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 22, 2021 in Zdrowie |

Ciąża a opryszczka

Opryszczka w ciąży może powodować wiele niebezpiecznych skutków. Jest to choroba wirusowa, do której zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Zarażając się pierwszy raz wirusem HSV, pamiętajmy, że pozostaje on w naszym ciele do końca życia. Objawy chorobowe mogą się uaktywniać przed długi okres czasu. Atakuje zazwyczaj w chwili obniżonej odporności organizmu. Opryszczka w trakcie ciąży, w momencie pojawienia się na ustach ciężarnej w pierwszej chwili objawia się mrowieniem, swędzeniem, a także zaczerwienieniem.

Ciąża a opryszczka

Dopiero po kilku dniach zaczynają pojawiać się widoczne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. W momencie gdy pęcherzyk surowiczy pęknie, pojawia się rana, a następnie strupek, który z czasem samoistnie odpada. Opryszczka w ciąży może być skutkiem poważnych powikłań, takich jak zagrożenie życia dla płodu czy nowo narodzonego malucha. Zakażenie wirusem opryszczki może doprowadzić nawet do poronienia. Znacznie groźniejszym wirusem jest HSV2, który odpowiada za opryszczkę narządów płciowych.

Wówczas może dojść do przekazania wirusa HSV przez matkę noworodkowi. Jeżeli kobieta cierpi na poważne, a także rozległe zmiany skórne, spowodowane przez opryszczkę, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Leczenie, a również profilaktyka opryszczki w trakcie ciąży jest szczególnie istotna. W każdym przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się przede wszystkim do lekarza, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Opryszczkę wargową najczęściej leczymy za pomocą domowych sposobów, na przykład: kremami, plasterkami czy też żelami. Warto jednak pamiętać, że tego typu leczenie jedynie zmniejsza objawy, a w szczególnym okresie ciąży o każdej opryszczce należy powiadomić lekarza prowadzącego. Natomiast do leczenia opryszczki narządów płciowych, najczęściej stosuje się leki przeciwwirusowe w formie doustnej, które mają na celu zmniejszenie nosicielstwa wirusa. Stosujemy zazwyczaj preparaty w formie maści czy żeli.