Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 4, 2021 in Zdrowie |

Ciąża – rewolucja dla ciała

Marzenia o ciąży i narodzinach własnego dziecka to jedne z najczęściej powtarzających się pragnień. Większość ludzi chce założyć rodzinę i sprowadzić na świat własnego potomka. To również bardzo częste życzenia, którymi wymieniamy się przy szczególnych okazjach. Ciąża jest przedstawiana jako piękny i najlepszy czas w życiu kobiety. Mówi się, że można wówczas odpocząć w oczekiwaniu na szczęśliwe rozwiązanie. Ciąża i narodziny dziecka to motyw pojawiający się w niemal każdym serialu, filmie czy powieści. Niestety, to co przedstawione w świecie fikcyjnym, nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ciąża to również częste bóle, uporczywe dolegliwości, zmiany zachodzące w ciele, częsty stres i lęk. Warto jednak zgłębić ten temat i poczytać o tym więcej aby dowiedzieć się jak naprawdę zmieni się Twoje ciało i uroda w ciąży i później wiedzieć, czy wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami czy też coś powinno wzbudzić nasz niepokój i powinnyśmy odwiedzić lekarza. Szczegółowa i rzetelna wiedza pozwoli nam także przestać się bać bo zwykle obawiamy się tego, czego dobrze nie poznaliśmy.

Pierwszy trymestr

Podczas pierwszego trymestru zwiększa się poziom progesteronu i estrogenów. Hormony dosłownie szaleją co wpływa na częste wahania nastroju, zmiany humoru i zachowania. Hormony mogą wywołać senność oraz nadmierne zmęczenie. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać od początku ciąży. Piersi stają się powiększone a sutki wrażliwe i nieco obrzmiałe. Otoczki brodawek ciemnieją. Hormony wpływają na pracę układu pokarmowego i moczowego. Mogą pojawić się wzdęcia, zgaga czy nadmierne gazy. Można także zauważyć stopniowo powiększający się brzuszek. Macica powoli się rozciąga, co staje się widoczne około ósmego-dziewiątego tygodnia ciąży.

Drugi trymestr

Brzuch wciąż rośnie a masa ciała ulega ciągłemu zwiększeniu. Macica dalej się rozciąga i może uciskać na pęcherz, naczynia krwionośne i niektóre narządy wewnętrzne. Nawet o 50 procent zwiększa się objętość krwi, co wpływa na wzmożoną pracę nerek. Narządy wewnętrzne i piersi stają się coraz bardziej ukrwione.
Zmienia się kolor wydzieliny z pochwyć na bardziej mleczny a także ilość śluzu. Gałki oczne mogą stać się przesuszone a zatem zwiększa się wrażliwość na światło. U niektórych kobiet mogą wystąpić hemoroidy. Poprawia się jakość włosów, które zwiększają objętość, stają się bardziej lśniące i piękne a także paznokci, które są bardziej wytrzymałe.

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze ciąży brzuch staje się coraz większy ale też obniża się. Może dojść do licznych przebarwień skórnych. Na skórze mogą pojawić się brązowe plamy skórne a na twarzy wypieki. Ujawnić się może ciemna linia biegnąca od pępka do dołu brzucha. Przebarwienia te są nietrwałe i zanikną w okresie połogu. Skóra może być przesuszona i mało elastyczna, zaczynają pojawiać się rozstępy. Występuje częstomocz oraz obniżona kondycja fizyczna. Rozszerza się miednica i biodra, mogą również wystąpić problemy z zasypianiem.